Prof. Dr. h. c. mult. Reinhold Würth

Prof. Dr. h. c. mult. Reinhold Würth

Prof. Dr. h. c. mult. Reinhold Würth

Würth Grubu Vakıf Denetim Kurulu Başkanı

Würth Grubu’nun tarihi ile Prof. Dr. h. c. mult. Reinhold Würth’ün yaşamı ayrılmaz bir bütündür. 20 Nisan 1935 yılında Almanya’nın Öhringen şehrinde doğdu. 1949 yılında babasının Künzelsau’da bulunan vida ve civata toptancısında çırak olarak işe başladı. 1952 yılında eğitimini tamamlayan Reinhold Würth, 1954 yılında babasının erken ölümü ile 19 yaşında şirketin başına geçti. Başlangıçta yalnızca yerel hizmet veren bu küçük işletmeyi, bugün bünyesinde 400 şirket barındıran, 80 ülkede faaliyet gösteren ve 2016 yılında 11,8 milyar Euro ciro elde eden bir kuruluş haline getirdi.

Würth Grubu 2014 yılında Reinhold Würth’ün 65. çalışma yıldönümünü kutladı. 2015 yılında ise şirketin tarihinde çok önemli yer tutan iki önemli gün vardı: Şirketin 70. kuruluş yıldönümü ve Reinhold Würth’ün 80. doğum günü.

Daha ilk yıllarından itibaren Reinhold Würth, optimizm, dinamizm, çalışanlara saygı, performansa takdir ve müşterilere aktif hizmet temellerine dayanan bir şirket kültürü geliştirdi. Bu kültür, halen bu aile şirketini başarıya ulaştıran en önemli faktörler arasındadır. Würth Grubu danışma kurulu başkanı olan Bettina Würth de, babasından devraldığı bu geleneği grup yönetimi ile birlikte sürdürerek, değerleri yaşatmaya, sağlamlaştırmaya ve yeni nesillere aktarmaya devam ediyor.

Prof. Dr. h. c. mult. Reinhold Würth, mesleki yaşamı boyunca sosyal ve kültürel konularla da yakından ilgilendi. Tutkulu bir çağdaş sanat koleksiyoncusu olarak uzun yıllardan beri sanat, kültür, bilim, araştırma ve eğitim alanlarındaki birçok projeye destek sağladı. Bu sosyal sorumluluk projelerinin tamamlayıcısı olarak 1987 yılında eşi Carmen ile birlikte Würth vakfını kurdu. Ayrıca 1999 yılından 2003 yılına kadar Almanya’da Karlsruhe Üniversitesi Girişimcilik Enstitüsünü yönetti.

Reinhold Würth’ün oluşturduğu Würth Sanat Koleksiyonu yaklaşık 16.000 eserden oluşuyor. Bu eserler Almanya’daki 4 müzenin yanı sıra, uluslararası Würth şirketlerinde yer alan 10 sanat forumunda sergileniyor.

Würth Grubu şirketleri hakkında daha fazla bilgi için: www.wuerth.com